Reguły zapewniają konkretny sposób, aby Twoje dziecko zrozumiało, czego się od niego oczekuje i nauczyło się samokontroli. Nie zakładaj tylko, że “ wiedzą ”, że nie chcesz, aby pili lub brali narkotyki. Nastolatki i młodzi dorośli nie radzą sobie dobrze z szarymi obszarami, więc kiedy oferuje się im alkohol lub narkotyki, nie chcesz mieć żadnych nieporozumień w ich umysłach.
Ustal zasady i konsekwencje
Zasady są sygnałem dla twojego dziecka, że zależy ci na nich i jego bezpieczeństwie. Konsekwencje są sposobem na pomoc — w nie ranieniu ich. Mocną konsekwencją, taką jak uziemienie lub rezygnacja z przywileju zabawy, jest przypomnienie tego, czego nie robić w przyszłości.
Określając zasady i konsekwencje, bądź bardzo jasny – upewnij się, że Twoje dziecko rozumie limity, które wyznaczyłeś, zanim będzie możliwość zrobienia czegoś złego. Jednym z świetnych sposobów na to jest spisanie sobie nawzajem swoich oczekiwań ( bycie w domu przed godziną policyjną, powrót do domu z imprezy, jeśli sprawy wymkną się spod kontroli ), i wspólnie się na nich podpisać.
Monitoruj
Monitorowanie zachowania dziecka polega na uważniejszym obserwowaniu i regularnym komunikowaniu się o miejscu pobytu, przyjaciołach i nie tylko.
- Znajdź subtelne sposoby na “ w ”, gdy jego przyjaciele są w twoim domu.
- Zadawaj pytania, zanim wyjdą z domu. Dowiedz się, dokąd zmierzają, kto tam będzie i co będą robić.
- Zamelduj się, kiedy ich nie ma. Zadzwoń, aby się przywitać i przypomnij sobie o swoich oczekiwaniach.
- Zadawaj pytania ( bez przesłuchania ), aby ocenić ich trzeźwość i prawdziwość po powrocie do domu. Nawiąż kontakt wzrokowy, zauważ zapachy we włosach lub na ubraniach.
- Dotrzyj do innych rodziców, aby wspólnie pilnować swoich dzieci.
Śledź i rób notatki
Gdy podejrzewa się zażywanie narkotyków, a nawet po ich potwierdzeniu, przydatne jest prowadzenie rejestrów wszystkiego, co Cię dotyczy w czasie – data, godzina, miejsce, w którym miało miejsce, co zostało znalezione, i zmienia się w czasie. Twoje dziecko może próbować cię przekonać, że rzeczy nie wydarzyły się tak, jak pamiętasz lub że rzeczy, które znalazłeś, nie są tym, za kogo się uważasz. W przypadku, gdy konieczne będzie poszukiwanie pomocy z zewnątrz, twoje notatki dostarczą bezcennych informacji.
- Kiedy zaczęło się używanie narkotyków?
- Jak to się zaczęło? / Jak to dostali?
- Czy przeszedł na inne substancje?
- Kim są przyjaciele twojego dziecka? A ich rodzice?
- Kto jest w internetowej sieci społecznościowej Twojego dziecka?
- Kim są częste kontakty w telefonie? Jeśli nie możesz spojrzeć na ich telefon, spójrz na miesięczny rachunek i zanotuj nieznane numery.
- Zwróć uwagę na sytuacje, w których wracają późno do domu i z kim się spotykają.
- Śledź liczbę tabletek na receptę w swoim domu.
- Coś podejrzanego znalezionego w ich pokoju lub wśród ich rzeczy?
- Jakiś lek – związany z terminami lub slangiem w wiadomościach tekstowych lub innej komunikacji?
Odkrycie, że twoje dziecko może używać substancji, budzi wiele emocji. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co się dzieje i zacząć pomagać, jest rozpoczęcie rozmowy. W skrajnych przypadkach pomocny będzie prywatny detektyw.
MODUS Biuro Detektywistyczne
Piotr Iskierka i Jacek Płonka spółka cywilna
- Piotr Iskierka tel. 608 044 564
- Jacek Płonka tel. 660 633 443
- Adres: Gliwicka 35, Tarnowskie Góry 42-600
- E-mail: kontakt@modus-detektywi.pl
Dowiedz się, jak prowadzić rozmowę zamiast konfrontacji.
Weź głęboki oddech i przygotuj się na sukces, tworząc bezpieczną, otwartą i wygodną przestrzeń do rozmowy.
- Nie zaczynaj rozmowy, gdy twoje dziecko jest odurzone lub pod wpływem.
- Dosłownie osiągnij ich poziom. Jeśli twoje dziecko siedzi, ty też chcesz siedzieć.
- Wyłącz telefony i odejdź od innych rozrywek. Unikaj przerw podczas rozmowy.
- Pomyśl o swoich celach w rozmowie. Zastanów się nad ich zapisaniem, aby sprawdzić, jak skuteczna była później rozmowa.
- Spróbuj odłożyć na bok wszelką panikę lub gniew. Jeśli jesteś niespokojny, znajdź sposób na uspokojenie się wcześniej, na przykład spacer lub rozmowę z przyjacielem w celu wsparcia emocjonalnego.
Zachowaj spokój
Choć jesteś zły lub sfrustrowany, przypominaj sobie, aby mówić i słuchać z miejsca miłości, wsparcia i troski.
- Staraj się zachować spokój i relaks przez całą rozmowę.
- Unikaj przesadnej reakcji na to, co już się wydarzyło. Zamiast tego skup się na tym, czego chcesz dla swojego dziecka w przyszłości.
- Uważaj na swój głos. Możesz krzyczeć i krzyczeć, ale ważne jest, aby zachować spokój i unikać odpychania dziecka.
- Liczy się język ciała. Spróbuj zrelaksowanej, otwartej postawy i unikaj dużych gestów lub skrzyżowanych ramion.
- Słuchaj tyle, ile mówisz. Upewnij się, że to wykład, a nie wykład.
- Staraj się nie krytykować osobiście ani nie bronić. Niech będzie to okazja do dalszej dyskusji.
- Skoncentruj się całkowicie na swoim dziecku. Staraj się widzieć rzeczy z ich punktu widzenia, które pomogą ci lepiej współczuć.
- Rozpoznaj, kiedy nie masz energii, aby być dobrym słuchaczem i zgódź się na wznowienie rozmowy (, o ile nie będzie to tragiczne ) w późniejszym, lepszym czasie.
Zacznij mówić
Zebrałeś myśli i wyprostowałeś nerwy, ale jak właściwie zaczynasz mówić? A co ważniejsze, poproś swoje dziecko, aby również porozmawiało?
- Wyraź, jak bardzo ci zależy. Wyjaśnij, że powodem, dla którego rozmawiasz i zadajesz pytania, jest to, że chcesz, aby były zdrowe, bezpieczne i szczęśliwe.
- Poinformuj swoje dziecko, że cenisz ich uczciwość i jesteś gotów słuchać bez osądu.
- Zadawaj pytania otwarte. Są to pytania, które wywołują więcej niż tylko “ tak ” lub “ nie. ”
- Poinformuj ich, że słuchasz. Odzwierciedlaj to, co słyszysz, przeformułowując i prosząc o dane wejściowe — “ Czy dostałem wszystko? — lub z niewerbalnymi wskazówkami, takimi jak kiwanie głową i uśmiechanie się.
- Ofiaruj empatię i współczucie. Wykazaj zrozumienie i pokaż swojemu dziecku, że je rozumiesz.
- Wyraźnie podaj wszelkie znalezione dowody, np. “ Twoje oceny spadły, a ja znalazłem puste puszki po piwie w twoim samochodzie. ”
- Pochwal się i pozytywnie opisz, np. “ Zauważyłem, jakim jesteś dobrym przyjacielem i wzorem do naśladowania. ” Nastolatki i młodzi dorośli muszą wiedzieć, że wciąż widzisz rzeczy, które zrobili źle.
- Upewnij się, że zawsze możesz liczyć na wsparcie i że Twoje dziecko może ci się zwierzyć w razie potrzeby.
- Ważne jest fizyczne połączenie. Połóż dłoń na ramieniu dziecka lub przytul się, gdy poczuje się dobrze.
- Słuchać. Czasami muszą po prostu zdjąć rzeczy z piersi.
- Pamiętaj, że twoje dziecko może ukrywać swoje prawdziwe uczucia ze strachu, zawstydzenia lub czegoś innego.
- Słuchaj między słowami. Zwróć uwagę na mowę ciała, mimikę twarzy i trudności dziecka w znalezieniu odpowiednich słów do użycia.
- Dziękuję dziecku za rozmowę z tobą. Nawet jeśli rozmowa nie przebiegła dokładnie tak, jak planowano, twoja wdzięczność sprawi, że twoje dziecko poczuje się dobrze i pokaże, że było to dla ciebie ważne.
Przechodzić przez bariery
Przekroczenie bezwzględnego zaprzeczenia używaniu substancji może być trudne. Niektóre dzieci nie mogą znieść odpowiedzialności za swoje zachowanie i chcą dobrze wyglądać za wszelką cenę.
- Skoncentruj się na zachowaniu i dlaczego cię to martwi. Nie zabrzmi to tak, jakbyś myślał, że twoje dziecko jest złą osobą, ponieważ próbowało substancji.
- Jeśli twoje dziecko jest zajęte kształtowaniem dyskusji wokół zaufania, podkreślaj swoje obawy dotyczące ich zdrowia i bezpieczeństwa.
- Nalegaj na wartość mówienia prawdy. Wyjaśnij, że ludzie bardziej ci ufają, kiedy jesteś szczery.
- Pomyśl o tym, jak możesz zweryfikować wszelkie wątpliwe roszczenia —, na przykład, jeśli twoje dziecko twierdzi, że spędziło dzień w domu znajomego, powiedz im, że być może będziesz musiał zadzwonić do rodziców przyjaciela, aby sprawdzić historię.
- Jeśli masz obiektywny dowód, że twoje dziecko kłamie, przywołaj go —, ale staraj się nie triumfować. Nie chodzi o udowodnienie, że cię okłamali, chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa dziecku.
- Spróbuj dowiedzieć się, dlaczego kłamali, zamiast od razu upominać ich za to. Mów dalej i daj swojemu dziecku znać, że dojdziesz do prawdy i zrobisz wszystko, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.
- Rozważ udzielenie immunitetu. Niektórzy młodzi ludzie wpadają w sieć kłamstw i nie mogą się wydostać. Czasami możesz pomóc, oferując szansę wyczyszczenia rekordu. Pozwólcie na powiedzenie prawdy wolnej od jakichkolwiek bezpośrednich konsekwencji.
- W przyszłości uznaj i nagradzaj ich uczciwość.
Prowadź otwarty dialog
Czy udało ci się przeprowadzić produktywną rozmowę? Daj sobie zasłużone poklepanie po plecach, ale nie poprzestawaj na tym. Utrzymuj dialog otwarty.
Przejrzyj cele, które miałeś podczas pierwszej rozmowy. Które zostały spełnione, a które zostaną zapisane na późniejszy termin?
Zastanów się, co poszło dobrze, a co poszło nie tak podczas każdej rozmowy, aby móc wprowadzić ulepszenia następnym razem.
Zrób listę i zajmij się wszelkimi dalszymi działaniami ( np., Rozumiejąc więcej o lęku twojego dziecka i znajdując sposoby, aby mu pomóc ).
Regularnie sprawdzaj, gdzie omawiasz zasady i konsekwencje oraz sposób, w jaki działają one dla wszystkich.